25 Ocak 2013 Cuma

Türk Pop Müziğinin Kilit Anları -1
1- Burak Kut ile bir ihanetin ardından


Çok havalı çocuktu Burak. Bir defa, ancak ana haber bülteni sonrası saçma sapan filmlerde görebildiğimiz ortamlarda takılıyordu. Gökdelen tepeleri, New York sokakları, duman tüten logar kapakları, sonra omuzlarını geniş gösteren bir pardesü giyiyordu. Çok neşeli arkadaşları vardı, kızlı erkekli dans ederek, tepişerek dolaşıyorlardı. İsyanı vardı, dama çıkıp "YETEEER" diye bağırıyordu. Kim kimden ötürü ne şekilde ihanete uğramış ve Burak'ı sinirlendirmiş asla anlayamadığımız şarkısı, hayat ile ilgili çok kilit noktalara parmak basıyordu. "Yaşandı bitti saygısızca, aldatmanın tadına varınca, doğru söylesen kimin umurunda, gözüme inanırım, HAYDİ ZIPLA." diyerek zamane ilişkilerine bir tokat gibi çarpıyordu eleştirisini, lakin neden zıplıyorduk, o coşku niyeydi bunu hala anlayabilmiş değilim. Bir nesil Türk gençlerine ihanete uğrayınca zıplaması öğütlenmiş oldu böylece.


2- Evliliğe Sıcak Bakıyorum

6 sap alemlere akmaya çalışırken, zennelerin dans ettiği garip ortamlara düşer ve maceralar başkar. Bu arkadaşlarda, sinirden tuhaf bir kafa hareketi tiki hasıl olmuştur. Faytona binip, bir örnek giyinmek en sevdikleri boş zaman aktivitesi olan bu altılı, aynı zamanda yancılık müessesesinin birer gururlu temsilcisidir. "Yaylı geliyor yaylı, bizi de alsa bari" diyerek bedavacılığa da inceden göz kırpmaktadırlar. Bu hayat tarzı ve ekipman ile başka bir şansları varmış da, sanki canları çekmiyormuş gibi "BU SENE DE BEKAR GEZELİM" diyerek, diğer tüm ayrıntıları görmezden gelip, kendini taşıtacak erkek arayışındaki sevgilileriyle evlenmemek için halihazırda bahane arayan dönem delikanlılarına eğlenceli anlar yaşatmışlardır.

İnsan yaşı gelince evlenip yuvasını kurmalı.
3- İçin İçin Yanarken Mutlu Olma Sanatı

Soner Arıca acılar içinde kıvranmaktadır, bu yüzdendir ki kendini dağa taşa vurmuştur. Arkada neşeli bir melodi eşliğinde sağa sola sallanarak kendine edilen sayısız işkenceden söz etmektedir Soner. Terk edilmiştir, ortada ciddi bir vefasızlık vardır. Soner'in içi yanmaktadır, belki bu yanma sebebiyle ferahlamak amacıyla kendini deniz kenarı bir yerlere atmıştır. Çocuksu gülüşleri, inandığı her şey kendisinden alınan Soner, Yüreği kanayarak, ihanete uğramış, yakılmış, yıkılmış ve bırakılmış lakin yaşam sevincinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Hain sevgilisini Allah'a havale ederek bizlere "KESER DÖNER SAP DÖNER, GÜN GELİR HESAP DÖNER" mottosunu aşılarken, bir yandan da acılara neşeyle yaklaşmanın önemine dem vurur.

Allahından bulsun Soner, çok haklısın.


4- Yonca Evcimik ile Dudak Okuma Sanatı

Yonca Evcimik genellikle nakarat kısmında ne dediği pek anlaşılmayan şarkılar söylerdi. Şarkıdan ziyade birer tekerleme havasında olan bu şarkılar 7-8 yaş grubu arkadaşlar tarafından coşkuyla karşılanırdı. Kişisel favorilerim arasında olan TATLI KAÇIK adlı şarkısında ne anlatıyor, 20 sene oldu hala anlayabilmiş değilim. Yonca ablamız ayrıca bu şarkısının klibinde, bozulan arabasını tekmeleyerek Türk ulusu olarak çalışmayan her türlü cihaza tekme tokat dalarak tamir etme çabamızı destekler bir imaj çiziyor. Bu arada güzel fiziğini de bizlerden saklamayarak gözlere bayram ettiriyor.
5- Bir Dans Ekolü : HARUN KOLÇAK


Deri ceketini kombinlediği Ziraat Bankası Fatih şubesi memuru pantolonu ile, küpesi ve kıvır kıvır saçlarıyla, sıcak ve sempatik tavırlarıyla Harun Kolçak, o dönem çocuk olan bizlere kendin olmanın önemini aşılamıştır. İnceden kışkırtıcı bir cinsellik kokan şarkısı boyunca, kendine has ve elbette nefis figürlerle yaptığı dansını, ne kadar denersem deneyeyim bırak aynen uygulamayı, yanına bile yaklaşamadım.


6- Tayfun Duygulu ile Baş ve Boyun Sağlığı


"HER GENÇ KIZIN BAŞINA" gelir temalı şarkısı ile, gençlerimizi hayatın gerçekleri hakkında bilgilendirirken bir yandan da boyun kireçlenmelerine karşı bulduğu muhteşem kemik kötürdetme tekniği ile hayatlarımıza giren Tayfun Duygulu, meşhur şarkısının otosanayide çekilen orijinal klibinde bol bol öpücük yolluyor (MUAAH SEVGİLİMSİN), Türk doktorlarına inceden bir saygı duruşunda bulunuyor (REÇETENİ İSTER MİSİN?),  akıl sağlılını korumanın önemini vurguluyor (DELİ DOLU BİRİSİN, İN MİSİN CİN MİSİN?), ve gençleri zekice akıl oyunlarına davet eden bir takım gizemli şeyler söylüyor (DABBADA DUBBADA)

Belki Kayahan'ın damadıydı diye böyleydi, bilemeyiz. 

7- Hakan Peker ile Dostluk Başka, Alışveriş Başka

Hakan Peker, Hey Corç adlı şarkısıyla globalleşen dünyayı bizlere öğrettiği için kendisine ne kadar minnettar olsak az. Kendimizi Amerikalıdan Avrupalıdan aşağıda hissetmeyelim, yeri gelince enseye tokadı patlatıp, " HEY ZİL ÇALDI MI?; KIZLAR ÇIKTI MI?" diye sorabilmeliyiz Corçlara, Hanslara ve de Janpiyerlere. Ayrıca dünya halklarının kardeşliğini de bizler bu şarkının klibinde el ele vererek sincap gibi zıplayan, çeşitli kıvrak figürlerle ortamı şenlendiren Sovyet Rusya askeri,Amerikan Kovboyu,Rahibe, Son Mohikan, Joker ve Tapınak Şövalyelerinin göz yaşartan dostluğu sayesinde öğrendik.

Son olarak şarkıda değinilen, "Dostlukla para pul işlerini karıştırırsan sonra böyle yılan gibi kıvrıl kıvrıl oynarsın." mesajını da aklımıza kazıdık.

Dans etmek insanı dinç tutar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder